Janovské derby – Derby della Lanterna


Derby della Lanterna, nejstarší fotbalový klub v zemi, FC Janov, založený roku 1893 a Sampdoria Janov, jejich společný stadion

Název Derby je odvozen od Torre della Lanterna, starověké památky a hlavního majáku u městského přístavu.
Klub příznivců tradičně přišli z různých částí města, s Janov příznivců přichází od centra města, a ty Sampdoria z okolních oblastí, a tento historický předěl zvyšuje určité nepřátelství mezi frakcemi, i když ne tolik jako v Miláně a Římě derby.
Soupeření je také fueled tím, že Janov má dlouhou historii, (což je v Itálii nejstarší fotbalový klub, ve skutečnosti), zatímco Sampdoria je nejnovější kontinuálně pracující klub země.

Janovské derby postrádá vyhrocenost na ostří nože, kterou má Řím. V celosvětové popularitě nad ním ční milánské derby. Trpká rivalita turínských klubů mu je cizí. Na stadionu Luigi de Ferrarise se tu utkávají dva hrdé týmy z města, které prožilo několik století evropské slávy, dalo světu objevitele Ameriky Kryštofa Kolumba a pak se odebralo na zasloužený odpočinek.

První zápasy o město sváděl FC Janov s kluby Sampierdarenese a Andrea Doria. Stál tehdy v čele italského fotbalu a oba soupeře válcoval. Dominance Janova se nelíbila fašistické vládě Benita Mussoliniho, a proto z obou menších týmů v roce 1927 vytvořila klub La Dominante, který měl vládu nad městem převzít. Nepovedlo se. Fanoušci nový klub nepřijali a FC Janov byl stále na koni. La Dominante se rozpadl ve 30. letech.

 

Infor-Il-derby-della-Lanterna
FotbalŽivě je fotbalový magazín, který přináší zajímavosti, kuriozity, infografiku atd.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

„Vhodnou základnou pro manželství je oboustranné nepochopení.“ Oscar Wilde